HÜSEYİN HABİP TAŞKIN/MAYMUNLAR TOPLULUĞU

MAYMUNLAR TOPLULUĞU

Gözlüklü Maymun yıllar öncesinden kalma gazetenin ön yüzünü okuyordu. Siyah beyaz fotoğrafta bir adam yerde kanlar içinde yatıyordu. Fotoğrafı incelediğinde yüzü de şekillendi. Sarı Saçlı Bıyıklı Maymun’un dikkatini çekti:

-Gözlüklü Maymun alt tarafı eski bir gazeteyi okuyorsun. Okudukların eskimiş haberlerdir. Bence yenilerine baksan daha iyi olmaz mı?”

Gazeteyi dizlerinin üzerine bıraktı. Oturduğu koltuğa yaslandı, Ona anlamsızca baktı. Sonrasında:

-Haberin eskisi olmaz. Haberin yalan yazılanı, çarpıtılanı olur. Soruyu daha anlamlı sorsaydın daha iyi olmaz mıydı?

-Sen de hemen alındın. Yüzünün şekli değişime uğradığı için ben de daldığın yerden kendine gelesin diye birkaç söz söyledim.

Gözlüklü Maymun gazetenin önyüzünü göstererek:

-Bu Düşünür Yaşlı Maymun’dur. Sayısız kez gözaltına alındı. İçeride iyice sopadan geçirildi. Elektriğin pahalı olmasına aldırış etmeyen sorgucular, elektrik seansına aldılar. O günlerde bizleri Yöneten Maymun “Kaçak elektrik kullananlara göz açtırmayacağız.” diye boy gösterisi yapıyordu. Çok çekti. Demir kapılar ardına, betondan yapılmış, kutucuk olan yerlerde kendisine biçilen cezasını çekti. Zamanı geldi işinden oldu. Kitap yazdı; kitapları yasaklandı.

Uyuyan Maymunlar sürüsünü uyanmaları için gittiği her etkinlikte konuştu. Her konuşması düzenin bozuk ayarınaydı.  İktidara gelen, bizleri yöneten Maymun efendilerin huzurunu kaçırıyordu.”

Sustu, odada sessizlik oldu. Sarı Saçlı Bıyıklı Maymun ona baktı baktı; dayanamadı:

-Tamamını getirsene!

Kendi dünyasına gelen Gözlüklü Maymun:

“Maymunlar dünyasına faydası olmayan tiplerin emir aldıkları yerler sayesinde Düşünür Yaşlı Maymun’un yaşam yolculuğunu sonlandırırlar. Olayda yakalanan olmaz. Dosyası tozlu raflarda terk edilmeye bırakılır. Basında ve duyarlı Maymunların sesi çıksa da yeterli değildir. Maymunların tümü “Hayvanca yaşam istiyoruz” diye tavır takınsalar, her şey güzel olur. Acı olan ise kendisine faydası olmayan Maymunlar çoğunluktadır.”

Sarı Saçlı Bıyıklı Maymun iş bitiminde acelesi varmışçasına kendisini betonlaşan ilçenin kollarına bıraktı.  Yaşlı Maymun ile konuştuklarını unutmak istercesine yolda yürürken ıslık çalıyordu. Islık çalması uzun bir süre devam etti. Köşedeki çok katlı binanın önüne geldiğinde içi cız etti. Yıllar öncesinde doğduğu bu yerde ormanlık vardı. Çeşit çeşit ağaçlar iri gövdeleriyle gökyüzüne uzanan boylarıyla ormana ayrı bir renk katıyordu.

O zamanlar ağaçların üzerlerinde uyurlardı ailece. Yiyecek bedavaydı. Su sorunu yoktu. Havanın tadı vardı. Gençliğine adım attığında iş makineleri devasa boyuyla ormana daldılar. Ağaçları bir bir yıkıyorlardı. Karşı konuldu. Gelenlerin silahları ve burada yaşayanlardan farklı üniformaları vardı. Maymunlar topluluğunu uzun uğraştan sonra geri püskürttüler. Birçok kişi yara bere içindeydi. Birçok maymunu iplerle boğazlarından birbirlerine bağlamışlardı. Ellerinde sopalarla döve döve götürdüler.

Bilge Maymun geride kalanları etrafına topladı:

-Bunlarda bizim gibi Maymun ama zalimlikleri var. Taşla, sopayla ormanımızı savunacağız. Bizler çoğunluktayız. Yeter ki gücümüzün farkında olalım. Şimdiden hazırlıklara başlayalım.”

Gece olmuştu. Maymunlar geriye çekildikleri yeni yerleşim alanının üzerinde bulunan ağaçlarda uyuyorlardı. Gece gündüze koşarken bir çığlık kopmuştu:

“Bilge Maymun öldürülmüş.”

Sesin olduğu yerde toplanan maymunlardan sesler yükseliyordu. Maymunlara yol gösterecek biri çıkmayınca yarısından çoğu ormanların içine doğru çekilmeye başladı.

Çok sürmemişti. Beton evler, apartmanlar, yüksek güvenlikli duvarlar mantar gibi yerden yükseldi. Geride kalan maymunları buralara yerleştirdiler.

Kendine geldiğinde gözyaşlarını tutamadı. Ağlaması bir çocuğun ağlayışına benziyordu. Bilge Maymun’u öldüreni bulamadıklarına, ormanlarını yok edenlere isyan ediyordu. Sarı Saçlı Bıyıklı Maymun yıllarca korkuyla yaşadığını biliyordu. Kendisine faydası olmadığı gibi kimseye zararı olmadan yaşayıp gidiyordu. Bir yandan olanların kendisine dokunduğunu bilse de o korkuyu yenememişti.

3 thoughts on “HÜSEYİN HABİP TAŞKIN/MAYMUNLAR TOPLULUĞU

  1. Canım kardeşim.Giderek ustalasan kalemin ve gözlem.yetenegin için seni bir kez daha kucaklayıp kutluyorum Sevgiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir