Abdi Yaşar Serin/Ressam

PROF. DR. ABDİ YAŞAR SERİN

08.02.1948 Sivas doğumlu. İlk, orta ve İlk Öğretmen Okulu’nu Sivas’ta tamamladı. Anadolu’nun çeşitli yörelerinde ilkokul öğretmenliği yaptı. 1977 yılı İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Öğretmenliği Bölümü mezunu. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı orta öğretim kurumlarında resim öğretmenliği yaptı. 1986’da Cumhuriyet Üniversitesi’nde okutman olarak göreve başladı. 1986-2014 tarihleri arası Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yaptı.

1987 yılında İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde Lisansını yaptı. 1990 yılında da Konya’da Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını yapıp ‘sanatta yeterlilik’ diplomasını aldı. 

Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde görev yaptığı 1997 tarihinde Yrd. Doç. unvanını aldı.

A. Yaşar Serin; 2000 yılında İstanbul Marmara Eğitim Fakültesi’nde Uluslararası katılıma; ‘2000 ‘li yıllarda 1. öğrenme ve öğretme sempozyumu’na bildiri ile, 2002’de 1. Antalya Resim Festivali’nde açık hava resim çalışmaları ile katılmıştır. 2003 yılında İzmir Buca Eğitim Fakültesi’nde ‘Eğitimde Lisansüstü Eğitim Sempozyumu’na, 2004 yılında Ankara’da Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi’nde ‘Sanat Eğitimi Sempozyumu’na, 2005 yılında da 1. Burdur Sempozyumu’na bildirileri ile katılmıştır.

2013’ün Nisan ayında Doç. olan A. Yaşar Serin; 2014 yılında Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından Makedonya’nın Tetova Devlet Üniversitesi’nin ‘Art’s Faculty’ Resim Bölümü’nde bir sömestr olmak üzere 3 ay ders vermek üzere görevlendirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi kampüs alanı içinde bulunan Âşık Veysel Anıtı‘nın ve Tokat’ın Niksar ilçesindeki Şehitler Anıtı‘nı, parkının rölyef ve mekan tasarımlarını yaptı.

Giresun Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapan A. Yaşar Serin 2018 tarihinde Prof. kadrosuna atandı.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İLESAM üyesi, Ressam A. Yaşar Serin‘in yurt içinde ve yurt dışında yayımlanmış yayınları, makalesi ve yazıları olup, önemli koleksiyonlarda yurt içinde ve yurt dışında eserleri mevcuttur.

Ressam Yaşar Serin; yazar Hurol Okutan’ın 2008 tarihinde Etki Yayınları’ndan çıkan Görestiğim Şehir Sivas yaşamı, kültürü ve sanatı
adlı kitabının kapağını resimledi.

Giresun Üniversitesi

Görele Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimari Bölüm Başkanlığını yaptı ve emekli oldu.

Yaşar Serin; Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği SİYŞAD’ın Kurucu Başkanı, Şair – Yazar Sabiha Serin ile evli olup, üç çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir