PROMETHEUS ÜZERİNE/Turgut Alp Eroğlu

BEKLEYİŞ

Işığın ve ateşin sahibi Prometyus!
Gölgelerde yaşıyoruz!
Karanlık aldı bizi!
Dağlar bizi saklar mı Prometyus?
Kaçtıkça kaçıyoruz!
Ağaçlar oldu sığınağımız,
Kurtlar kuşlar yoldaşımız,
Göklere bakar yıldızımızı ararız,
Neredesin bekliyoruz!


Soğuk rüzgâr alır gözümüzden yaşımızı!
Zalimler alır soframızdan aşımızı!
Öfkemiz göğe çıkar,
Susuyoruz!


Dağ başlarında ışıklar yanar,
Görüyoruz!
Sesin gelir kuytulardan,
İşitiyoruz!
Ve kor tutuşacak,
Biliyoruz!
Gel artık gel bekliyoruz!

Gel ki Prometyus!
Gözlerimiz aydınlansın,
Yüreğimiz tutuşsun,
Ve ışığımız yansın!
Yansın yakılsın ışığımız,
Yoldaşların aşkına,
Işığımız yansın yakılsın,

Can verenler aşkına!

Mitolojide bahsedilir insanlığın babası diye. Tanrılardan ışığı çalmış, insanlara hediye etmiş. Prometheus kızdırmış Tanrıları. Cezası gecikmemiş tabii. Kaf Dağı’na zincirlenmiş, her gün ciğeri yensin diye bir kartal gönderilmiş. Yüce Zeus sıkılmış olsa gerek çekip almış Prometheus’u bir de ona armağan vermiş: Pandora ve onun meşhur kutusu.

      Olimpos Tanrılarını bu kadar kızdıran neydi? Neyi çaldı Prometheus onlardan? Anlatılan bu öykü nedir? Kimdir bu Prometheus ya da Prometheus’lar. Işık nedir, ateş nedir? Ve Pandora’nın kutusu açılınca ortaya saçılan felaketler Tanrıların eseri midir? Felaketler karşısında bizi yalnız bırakan ve seyre duran Tanrılar kimdir?

     Prometheus, Olimpos Tanrılarından ışığı; yani bilgiyi çalıp insanlara vermekle iyilik mi etti; yoksa kötülük mü? İnsanın şu dünya macerasında neler yapabileceğini ve insan aklının bilgiyle nasıl değişebileceğini kanıtlamak istedi belki. Dünyada özgürce yaşayabilmek için başkaldırdı.  Tanrılar önce çok öfkelendiler bu duruma; ancak sonra insanın aciz ve duygularının esiri olduğunu fark ettiler. Sınamak istediler. Felaketleri üstümüze yağdırıp temaşa ile seyrettiler. Başaramayacağımızdan emindiler. İnsan için tek bir şey kaldı Pandora’nın kutusunda: Umut.  Bu başkaldırıdan geriye kalan tek şey.

       Yeryüzünde insanca, onurlu ve özgürce yaşayabilmek için ışığı bekliyorum. Aklımızın ve hayalimizin sınırlarını aşabilmeyi istiyorum. Bir hayvan sürüsünden farklı olduğumuzu ve güdülemeyeceğimizi ilan edecek bir Prometheus bekliyorum. Bize ışığı, aydınlığı getirecek Prometheus’u, bizim Prometheus’umuzu bekliyorum.


2 thoughts on “PROMETHEUS ÜZERİNE/Turgut Alp Eroğlu

  1. İlk önce sorgularız her bir şeyi.Sonradan cevaplar ararız.Cevap bulamaz isek umut ederiz.Hayatı sorgulamak siyah ve beyazı sorgulamak. En sonunda da “Göklere bakar yıldızımızı ararız”
    Tebrik ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir