ÜMİT KOCABAY/SİMBİYOTİK YAŞAM

Simbiyotik Yaşam

Belki günlük hayatta pek bilinen tabir değil; ama çok sık gözlenen bir davranış şeklidir. İnsan dışında canlıların özellikle hayvanların birbiriyle ortak çıkar ilişkisine dayalı -ki bilinç düzeyi olmadan!- bir tür yaşam anlaşması olarak tanımlanırken asıl olarak insanlar arasında çok daha yaygındır.

 Bu kendini yaşam sahasında daha üstün gören birey ile tek başına bir şey ifade edemeyeceğine inanmış/inandırılmış bir başka kişi arasında sürdürülen ilişki olarak karşımıza çıkar. Aslında iki kişi de genel olarak bakılırsa tek başlarına bir ağırlıklarının olmadığına bilinçaltında inanmış kişilerdir. Bu kişiler tek olarak çarşıya pazara çıkamaz, başka birinin fikrini almadan karar veremez tiplerdir. Hayata dair aldıkları ve tek olarak almak zorunda oldukları kararlarda sürekli hata yaptıklarını düşünürler. Bu yüzden kararlarını; hatta korunmalarını -sosyal bağlamda -başka bir kişiye teslim ederler. Böylece çok memnun olmasalar da bir huzur ve rahatlık yakalamış hissederler.

Bu kişiler birbirini nasıl bulur? Kurulacak ilişkinin en kolay kısmı burasıdır. Çünkü simbiyotik yaşamın soft hali diyeceğimiz bir ilişki biçimi de futbol taraftarlığı gibi toplanma/kendini ifade edebilme yerleridir.

Hayata katkı sunacak bir değeri olmayan bireyler “ben şu takımın taraftarıyım, şu grubun üyesiyim ‘diyerek bu açığını kapattığını düşünür. Zaten bunu söyleyebilmek için herhangi bir kritere/çabaya da ihtiyaç yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir