CANDAŞ SOYSAL/BİR ROMANCININ FİLM SERÜVENİ

Kişi hedefini belirlediği zaman ufku ve bakış açısı şekil almaya başlıyor. Hayali zihninde canlanıyor. Ne yapacağı konusunda adımları hızlanıyor. Başardıklarının yeterli olmadığı ve daha çok arzunun daha da ileriye taşıyacağı hissi insanı devamlı meşgul ediyor. Ama her şey burada bitmiyor. Hayallerinin karşısında bir de mücadele etmesi gereken engeller var. Umudunu, cesaretini kırmaya yönelik pek çok handikap…  Çok güzel adımlar attığınızı zannettiğiniz de çelme takılmalar başlıyor. Son yazdığım romanımı sinema filmine aktarma düşüncesi gelişti; ama hiç de öyle kolay olmuyor. Yapımcı, yönetmen, senarist bulmak gerekiyor. Yola devam etmek için bu insanları bir araya getirmek gerek. Sonra bu da yeterli olmuyor. Belli bir finansal sorunu çözmek gerek. Projenizi anlatacağınız kişi, firma, kuruluş; yani maddi olarak destek olacak kişilerin ne kadar destek olabilecekleri ve nasıl yardım edebilecekleri konusunda arayışa giriyorsunuz. Onlarca; hatta yüzlerce kişiyle iletişim kuruyorsunuz. Herkes kapıda ağırlamıyor beni. Karşımdaki kişi de beklenti içine giriyor. Benim buradan ne çıkarım olur, ne faydası var gibi sorulara muhatap oluyorsun. Vizyon sahibi kişilerle karşılaşmak kolay değil. En büyük zorluk insanların ön yargılarını yıkmak. Bu hayalimi gerçekleştirmek için uzun bir yola çıkıyorum. Bu konuda yılmadan devam etmek ana hedefim.

Biyografi

1965 yılında Ereğli’de dünyaya geldim. İlk, orta ve lise öğrenimimi Ereğli’de tamamladım.

1988 yılında Ulaştırma Astsubay olarak mezun oldum. 22 yıl Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde görev yaptım. 2010 yılında TSK’den emekli oldum.

1981 yılında Milliyet Çocuk Dergisi’nde karikatürüm yayınlandı.

2001-2003 yılları arasında Açık Öğretim Fakültesi Turizm ve Otelcilik Ön Lisans Bölümü’nden mezun oldum.

2012 yılında hayalini kurduğum kaligrafi(güzel yazı) öğrendim.

Profesyonel olarak 2014’de ilk bisikletimi almamla birlikte spora gönül verdim.

2015 Kasım ayında İzmir’den Ereğli 682 km etabı bisikletimle geldim.

2016 yılının Nisan ayında KKTC’de 6 gün süren kamplı bir bisiklet turu düzenledim.

Ülkemizin içinde bulunduğu kuraklığa, ağaç ve ormanın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek maksadıyla Malatya’dan başlayıp Gürün’e kadar bir tur gerçekleştirdim.

2016 yılında 13 Ekim’de başlayan 7 Avrupa ülkesini kapsayan biri Arjantinli 3 Türk arkadaşımla sırasıyla Macaristan, Slovakya, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, İtalya ve Arnavutluk ta son bulan 2950 km’lik 48 gün süren turu tamamladım.

Eko-vitrin dergisinin nisan ayı aylık yayınlanan sayısında Avrupa turum ile ilgili makalem yayınlandı.

Türkiye’nin çeşitli şehirlerine zaman zaman belli aralıklarla turlarıma devam ediyorum. Bu turlar şimdilik 24.000 km.

Yine bölgemizde bizim Ereğli için önemli olan Akgöl e dikkat çekmek amacıyla doğa ve bisiklet sever arkadaşlarımla bu etkinliklerimizi sürdürüyoruz

Amacım bu etkinliğin kişi sayısının çoğalması ve spora özendirmektir. Bisiklet sporunun yaz kış demeden gecede tur kapsamında yapabileceğini belirtmek istiyorum.

İlk yayın hayatıma “Nereden Başlamalıyım” ve “Nasıl Başarırım” adlı kitabımla merhaba dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir