Hande Derinoğlu/ Ressam

Hande DERİNOĞLU / Resim Öğretmeni/ Dövme Sanatçısı

27 Ekim 1992 yılında Adana Seyhan’da doğdu. Ortaokulu, Osmaniye Münire Hanım İlköğretim okulunda okudu. Ortaokul ikinci sınıfta TCDD’nin yapmış olduğu resim yarışmasına katılarak il bazında 2. Oldu. Lise eğitimine genel lisede devam etti, aynı zamanda resmi hiç bırakmadı. 2011 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümünü kazandı. 2013-2014 yılında Farabi değişim programı ile 1 yıl Ankara Gazi Üniversitesinde eğitim aldı. Anasanat dalı Heykel olmasına rağmen kendisini resim sanatı üzerine geliştirdi. 2015 yılında mezun olduktan sonra çeşitli kurumlarda öğretmenlik yaptı. 2016 yılında dövme sanatına yöneldi. 2017 yılında Tokat’ta hayranı olduğu Frida Kahlo’dan esinlenerek Frida Tattoo adında dövme stüdyosunu açtı. Bunun yanı sıra özel dersler verdi ve duvar sanatı ile ilgilendi. 2020 yılında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İç Mekan  Tasarımı Bölümünü kazandı. 1 Ekim 2020 yılında  ‘’Geçmişten İzler’’  ilk kişisel resim sergisini açtı. 2022 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar  Eğitimi Anabilim Dalı Resim-İş Bilim Dalı yüksek lisans eğitimini kazandı. 2023 yılında Tokat’ta Resim, Ebeveyn&Çoçuk, Mozaik Worksoplarını yaptı. Şu anda ise hala Gazi Üniversitesinde eğitimine, workshoplarına devam etmekte ve  Tokat’ta dövme stüdyosunu işletmektedir.

EĞİTİM DURUMU

2011-2015 Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği

2013-2014 Farabi Değişim Programı ile “Gazi Üniversitesi” bir yıllık eğitim.

2020-2022 Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat Meslek Yüksekokulu İç Mekan Tasarımı Bölümü

2022 Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Resim-İş Bilim Dalı yüksek lisans eğitimi.

İŞ DENEYİMİ

TOKAT HALK EĞİTİM MERKEZİNE BAĞLI OLARAK

1-Tokat T Tipi Cezaevi

2-Tokat Sevgi Evleri

3-Okullar Hayat Olsun Projesi

SERGİLER

Hande DERİNOĞLU “ Geçmişten İzler “ kişisel resim sergisi

1 Ekim-25 Ekim 2020 Vera Kültür Sanat/Tokat.

KATILDIĞI SEMPOZYUM VE BELGELERİ

2006 Ortaokul TCDD resim yarışması il bazında 2.lik ödülü.

2015 Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ‘’Topluma Hizmet Uygulaması’’ teşekkür Belgesi.

2020 Eğitim Adı: Sivas Psikoloji Kongresi

23-27 Ekim 2023 Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü 4. Ulusal Sanat Eğitimi Sempozyumu ‘’ Bireyin Estetik İhtiyaçlarının Karşılanmasında Beden İşaretlerinin Yeri ve Önemi’’ başlıklı Sözlü Bildiri Sunumu.

2 thoughts on “Hande Derinoğlu/ Ressam

  1. Bir tablonun yapımı nerede başlar nerede biter ? İnsanın içinde aşırı duygular kaynaşmaya başlayınca, bu duygular patlayınca ve bütün düşünce yanardağdan çıkan lavlar gibi çıkıp taşınca birdenbire yaratılan yapıtın çok keskin bile olsa büyük ve insanüstü bir patlayışı değil midir bu ? Usun bilinçli hesaplarının bu patlayıştan öncesiyle bir ilgisi yoktur, ama insanın içinde yapıtın ne zaman başladığını kim bilebilir ? Bu yapıt belki de bilinçsizliğin doğurduğu bir şeydir. Ressamın paleti bir anlam taşımaz. Her şeyi yapan gözüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir