HİLAL KORKMAZ/ ANUBİS’TEN KAÇIŞ ROMAN İNCELEMESİ

ANUBİSTEN KAÇIŞ ROMAN İNCELEMESİ

    Anubis’ten Kaçış, genç yazar Turgut Alp Eroğlu’nun ilk romanıdır. Romana Adını veren Anubis, Antik Mısır mitolojisinde ölüm tanrısıdır. Karanlıklar aleminin tanrısı olarak mitolojide yerini almış olan Anubis, pek çok inanışta da olduğu gibi öteki dünyada günah ve sevapların, iyilik ve kötülüğün tartıldığı hassas terazi ile de simgelenmektedir. İnsana has duygular;  iyilik, kötülük, kin, nefret, ihtiras, hırs, bencillik, adalet vb. kavramlar genç yazarımızın romanının ana hatlarını oluşturmaktadır. ‘Bu dünyada yaptıklarımız bir sonraki yaşamımızı belirleyecektir’ ana fikri ile bir aşk hikayesini içten bir dille anlattığı romanı 2023 yılı sonlarında ilk baskısını yapmıştır.

      Yazarımız iyilik ve kötülük üzerinden yola çıkıp, hassas terazilerde tarttığı duyguları Çolpan ve Kayra’nın aşkı üzerinden incelemiş, adalet kavramını ise ölümü simgeleyen karanlıklar tanrısı Anubis ile işlemiştir. Kitabında yalın bir dil kullanmış olan yazarımız roman kahramanlarını yaratırken, teferruatlara önem vermiş, en ince ayrıntılarla romandaki kişileri karakterize etmiştir.

    Akıcı ve sürükleyici olay örgüsüyle her sayfası merak uyandıran romanda olayların sıralaması gayet başarılı olup içten bir bakış açısıyla kurgulanmış öyküde olaylar neden- sonuç ilişkisi doğrultusunda metin dışı nesnel öğeler ile desteklenmiş ve sonuçta sürükleyici bir aşk hikayesini yazarımız okurlarına sunmuştur.

    Kitabı okuduktan sonra bu tanrılar kim, sorusu mutlaka kafanızı kurcalayacak ve araştırıp öğrenmek isteyeceksiniz. Her ne kadar elime aldığım her kitapta yakın tarihe ait kırıntılar arasam da kitaplar ve okumak denilince biraz eskici olsam da sevgili yazarımızın her bir satırını takılmadan okudum. Yazarımız romanında  bence baş karakterlerden olan Erdinç Bey’e güzel bir hayat vaad etseydi daha mı iyi olurdu, diye düşünmeden edemedim. Hep iyi son bekleriz ya! İşte öyle bir düşünce. Fakat yazarımız son bölümde ters köşe yapmış. Gayet ustaca buldum bağlam kısmını.

     Küçük bir not eklemeden olmazdı. Yazarımız Turgut Alp Eroğlu’nun yine bu yıl çıkardığı “Döngü” adlı şiir kitabı da bulunmaktadır. Döngü şiir kitabının rastgele sayfalarını açıp okuduğunuzda kesinlikle kendinizden bir parça bulacaksınız.

   Değerli yazarımıza yazım hayatında başarılar diler ve pek çok kitap kaleme almasını temenni ederim. Emeğinize sağlık.

One thought on “HİLAL KORKMAZ/ ANUBİS’TEN KAÇIŞ ROMAN İNCELEMESİ

  1. Başarılarınız daim olsun çok güzel yorumlamışsınız. Yazarlar kitap yazar sizlerin sayesinde de o kitaplar okunur sağlıcakla kalın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir